fbpx

Sukces zaczyna się od Strategii 

Dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej

Jak otrzymać dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej?

Jako naród jesteśmy bardzo przedsiębiorczy. Mimo trudnych czasów, w Polsce zakłada się więcej działalności niż w roku ubiegłym. Niestety, informacji na temat dotacji na start firmy (zarówno bezzwrotnych, jak i zwrotnych) brakuje, a jeśli występują, to brakuje ich usystematyzowania.
Ten krótki, ale pragmatyczny przewodnik, napisany przeze mnie  przeprowadzi Cię przez dotacje na otwarcie własnego biznesu. Materiał ma za zadanie ustrzec  przed typowymi błędami, które popełnia wiele osób zakładających firmę.
Uporajmy się z najgroźniejszymi mitami, które krążą wokół dofinansowań i często psują Twoje przygotowania po pieniądze na start działalności.

 

#1 dotacje są tylko dla bezrobotnych

Zaczynamy z wysokiego „C”. Dofinansowania dla osób bezrobotnych oczywiście są w przeważającej części. Jednak dotacje dla osób pracujących też można znaleźć. Tak samo, jak dla osób biernych zawodowo, czyli tych, którzy w danym momencie nie tworzą siły pracowniczej. Takimi osobami są na przykład emeryci.

Popularność tego mitu wpływa na to, że wiele przedsiębiorczych i pracujących kobiet zakłada firmę, zanim rozpatrzy dotacje na start. Jest to wręcz niewybaczalny błąd. Jeżeli masz zatrudnienie, zainteresuj się dotacjami LGD (skrót od: Lokalne Grupy Działania).

Od razu podkreślę, że nie są dla wszystkich. Lokalne Grupy Działania to organizacje, które swoim zakresem obejmują kilkanaście sąsiadujących ze sobą gmin wiejskich lub wiejsko-miejskich. Wspierają miejscowości do 20 000 mieszkańców. Pod kątem lokalizacji właśnie, znajdziesz ograniczenia względem działalności stacjonarnych, ponieważ ich siedziba i punkt wykonywania usług muszą znajdować się w takiej miejscowości. Natomiast, działalności mobilne/zdalne muszą mieć tylko tam siedzibę.

#2 po założeniu firmy można starać się o dofinansowanie na start

Wiele osób błędnie uważa, że jeśli założą własny biznes, mogą szybko ubiegać się o dotacje na start. To nie tylko mit, ale i niewybaczalny błąd. Jeśli założysz firmę, nie będziesz mogła ubiegać się o bezzwrotne środki lub bardzo nisko oprocentowane pożyczki, które należą się osobom jeszcze bez działalności.

Zanim złożysz wniosek w CEIDG, najpierw sprawdź wszystkie dotacje i pożyczki preferencyjne, jakie można uzyskać na założenie firmy.

#3 można łączyć ze sobą dotacje i pożyczki

Wiele osób uważa, że preferencyjną pożyczkę i dotacje na start można łączyć. Niestety, nie można powiązać dwóch dotacji ani pożyczek preferencyjnych z dotacją na start.
Przyznam, że jest to duża szkoda. W licznych przypadkach dotacje z Urzędu Pracy z pomocą pożyczki wsparcie w starcie pozwoliłyby na uzyskanie jeszcze lepszych wyników zakładanych firm.

Skoro rozprawiliśmy się z powszechnie obowiązującymi mitami na temat dotacji i pożyczek przejdźmy do pozostałych ważnych kwestii związanych z dofinansowaniami na otwarcie firmy.

 

Krok 1: jak wybrać dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej:

Wypisz sobie 6 do 7 miesięcy działalności gospodarczej i przeanalizuj jakie kategorie kosztów będą dominujące.
Nie wchodząc w szczegóły, możemy przyjąć:
– gdy dominują wydatki jednorazowe, to z reguły lepszym rozwiązaniem jest dotacja PUP, a także dofinansowanie LGD (skrót od: Lokalne Grupy Działania),
– natomiast w przypadku dominacji kosztów bieżących to możemy przyjąć, że lepszym rozwiązaniem będzie dotacja unijna lub preferencyjna pożyczka Wsparcie w starcie.

 

Krok 2: zanim wybierzesz, sprawdź regulamin:

Przeanalizuj regulamin programu dotacji lub pożyczki. Sprawdź przede wszystkim:
– czy spełniasz wszystkie wymagania dostępu,
-co więcej, jakie jest możliwe wykorzystanie funduszy – to decydujące, ponieważ zdarza się, że z góry obrana dotacja nie będzie odpowiednia to Twojego profilu działalności.

Krok 3: kiedy chcesz uruchomić firmę:

To często pomijane zagadnienie, jednak bardzo ważne w kontekście założenia Twojej firmy.
Wybór dotacji tylko pod kątem kwoty nie zawsze jest odpowiednio przyjętym kryterium.
Gdzie czeka się najkrócej na fundusze?
– pożyczka Wsparcie w starcie: można otrzymać decyzję między 14 a 30 dni.
– a także dotacja z Urzędu Pracy: z reguły 30 do 40 dni od złożenia wniosku
Co z resztą?
Dofinansowanie unijne otrzymasz w ciągu 3 – 4 miesięcy. Warto podkreślić, że jest to angażujący proces, składający się z kilku etapów.

Po pierwsze, rekrutacja pisemna.

Dalszym krokiem jest wywiad z doradcą. Na spotkaniu określane są Twoje predyspozycje pod kątem startu firmy.

Trzeci etap to szkolenia i kursy. Zajmują 7 – 14 dni.

Dopiero na końcu otrzymujesz główne zadanie — przygotowanie dużego biznesplanu pod dofinansowanie unijne. Oczywiście pozostawię bez odpowiedzi nasuwające się pytanie, czy dwutygodniowe szkolenie przygotuje Cię do napisania dużego biznesplanu.

Ostatnie miejsce w tym rankingu należy do dotacji LGD (skrót od: Lokalne Grupy Działania). To dofinansowanie przyznawane jest z reguły między 6 a 9 miesięcy od zakończenia naboru. Czas rozpatrzenia wniosku jest podyktowany dwu etapową weryfikacją. Pierwszy etap lokalnie, kolejny w Urzędzie Marszałkowskim.

Zagadnienie dotacji i preferencyjnych pożyczek ma wiele niewyjaśnionych w tym materiale kwestii. Równie dobrze o dotacjach i pożyczkach mógłbym opracować 100 – stronicowy podręcznik, a i tak całego tematu bym nie wyczerpał.
Bardzo dobre przeanalizowanie Twojej sytuacji i potrzeb, a także różnych wariantów jest kluczowe, by odpowiednio dobrać instrumenty finansujące start firmy. Dlatego w razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości zapraszam do kontaktu

Picture of Jan Braatz

Jan Braatz

Specjalista od dofinansowań na start firmy

więcej o mnie

Udostępnij:

Facebook
LinkedIn

Social Media

Najpopularniejsze

Najnowsze wiadomości

Zapisz się na Newsletter

Comiesięczne nowinki, informację i wiedza ze świata biznesu.